Тема. Музика в театрі.
Театральне мистецтво виникло у Стародавній Греції з містерій — ритуальних святкувань на честь богів — покровителів землеробства. Проте самі обрядові дійства ще не можна вважати театром. На думку мистецтвознавців, театр починається там, де з’являється глядач, тому що саме в живій, безпосередній взаємодії, співпереживанні актора і глядача криється величезна сила театрального мистецтва.
В усі часи театр був мистецтвом колективним. У сучасному театрі в створенні спектаклю беруть участь режисери, актори, художник-сценограф, композитор, хореограф, а також бутафори, костюмери, гримери, освітлювачі та робітники сцени.
Театральне мистецтво синтетичне за своєю природою, оскільки поєднує в собі всі інші види мистецтва: літературу, музику, образотворче мистецтво, хореографію та ін.
Твори театрального мистецтва містять практично всі інші види мистецтва: літературу, музику, образотворче мистецтво, хореографію й ін., а також використовують численні досягнення найрізноманітніших наук та галузей техніки.
Театр — вид мистецтва, що відображає життя у сценічній дії, яку виконують актори перед глядачами.
У театральному мистецтві поєднані література, музика, образотворче мистецтво, хореографія та інші види мистецтва.
Музичне сприймання. П. Чайковський. Вальс із балету
«Спляча красуня».
https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=zg5lc1zPxgg&feature=emb_logo
«Спляча красуня» — балет П. Чайковського на лібрето І. Всеволожського і Маріуса Петипб за сюжетом однойменної казки Шарля Перро; складається з трьох дій, прологу й апофеозу — урочистої сцени в кінці спектаклю.
Робота композитора проходила у тісній взаємодії зі знаменитим хореографом М. Петипб. У результаті з’явився абсолютно новий тип балету — музично-хореографічна симфонія, в якій музика й танець злилися воєдино.
Балет «Спляча красуня» став видатним явищем в історії світової хореографії XIX ст. Прем’єра відбулася на сцені петербурзького Маріїнського театру в 1890 р. Протягом XX ст. балет неодноразово ставили на багатьох сценах, причому в основі спектаклю була хореографія М. Петипб, хоча кожен балетмейстер обов’язково вносив щось від своєї індивідуальності.
«Спляча красуня» — один із найкращих класичних балетів, який і сьогодні збирає повні зали у всьому світі, не залишаючи байдужим жодного глядача.
Балет — синтетичний вид сценічного мистецтва, в якому зміст вистави розкривається переважно засобами танцю, міміки і музики. Джерелами виникнення балетного жанру є народні ігри, хороводи, сюжетні танці.
Домашнє завдання.
Узагальнення вивченого матеріалу.
- Як пов’язана музика і театральне мистецтво? Що є спільного між ними?
- Розкажіть про особливості театрального мистецтва. Хто бере участь у створенні театральної вистави?
- Вальс із якого балету звучав на уроці? Про що розповіла вам музика?
|